שכחתם לקנות אוכל לכלב/חתול?
חנות חיות באינטרנט, מהיום למחר
http://www.Inter-Pet.co.il

שוב נסתם הביוב? הזמינו ביובית
24 שעות ביממה
http://www.Vantura.co.il

מכירים ניצול/ת שואה? העניקו לו/ה טיפול
דיקור סיני/שיאצו בחינם!
www.Yang-Yin.com

קישורים מגוגל


פיני גרשון חזר למכבי תל אביב, מה יקרה?
השנה אבודה, אבל בשנתיים הבאות זה זמן פיני
השנה אבודה, אבל גם בעתיד פיני לא יעזור
טעות גדולה, אפי היה צריך להישאר
אם דרון דרוקר מגיע, יהיה טוב
הבחירה האולטימיטיבית למכבי תל אביב
תארים כבר מהשנה הקרובה!


הרשמה לדיוור
שם מלא:
אימייל:


מיקום: קבוצות כדורגל בישראל > הפועל חיפה

הפועל חיפההפועל חיפה
הפועל חיפה
הפועל חיפה הוא מועדון כדורגל מחיפה. המועדון הוקם בשנת 1924

היה למועדון הראשון שהשתייך לאגודת "הפועל". להפועל חיפה מספר הישגים בזירה הבינלאומית כשהייתה לקבוצה הישראלית הראשונה המעפילה לסיבוב השלישי במוקדמות ליגת האלופות של אירופה (2000) ולקבוצה הישראלית הראשונה המעפילה לסיבוב השני בגביע אופ"א (2000). כמו כן, הפועל חיפה הינה הקבוצה המחזיקה בשיא הפרש הנקודות לאלופה לעומת המקום שני. תארים אליפות: 1 (1998/99) גביע העשור: 1 (1957/58) גביעי מדינה: 3 (1962/63, 1965/66, 1973/74) גביע הטוטו (ליגת העל): 1 (2000/01) גביע הטוטו (ליגה ארצית): 1 (1986/87).היסטוריה

השנים הראשונות
ראשיתו של מועדון הכדורגל של הפועל חיפה הינו בהתארגנות מקומית שהחלה בחיפה בראשית 1924. ההתארגנות כללה מספר גורמים הקשורים בתחום הספורט בעיר וכן גורמים הקשורים בתנועות הפועלים וההסתדרות. מטרתם הייתה להקים מועדון כדורגל ראשון בארץ ישראל אשר יהיה מועדון פועלים כפי שמקובל בעולם. ישנן גרסאות רבות בדבר צורת ההקמה של המועדון, אולם הגרסה המקובלת ביותר הינה הגרסה לפיה במהלך חול המועד פסח של שנת תרפ"ד, ב-24 באפריל 1924, נערכה בבית בשכונת הדר בחיפה ישיבת היסוד של המועדון. בישיבה השתתפו 36 נציגי הגורמים השונים המעורבים ביסוד המועדון. את התארגנות הובילו יהושע שרפשטיין ויאיר אהרוני.

ב-1 במאי 1924, חג הפועלים, נערך המשחק הראשון של הפועל חיפה בו ניצחה הפועל 1-3 קבוצה שהורכבה מעובדי הרכבת בחיפה. במהלך השנים הראשונות שלאחר היוסדו של המועדון שיחקה הקבוצה מספר רב של משחקי ידידות כנגד קבוצות שונות מהארץ, מאירופה ומהמזרח התיכון, זאת מאחר ובאותה תקופה טרם נוסדה ההתאחדות לכדורגל ולכן לא נערכו משחקים במסגרות רשמיות.

בראשית דרכה הייתה הפועל חיפה כלולה בהתאגדות "מכבי" שהייתה אגודת הספורט היחידה בארץ ישראל בתקופה. כשנתיים לאחר מכן הוחלט לנטוש את מרכז "מכבי" ומייסדי המועדון הובילו, בשיתוף עם מספר קבוצות פועלים נוספות מרחבי הארץ, את הקמת מרכז "הפועל" שצורף להסתדרות והפך במרוצת השנים למרכז הספורט המוביל בישראל. בעקבות כך נוסדו ברחבי הארץ מועדוני הפועל נוספים.

בשנת 1928 נוסדה "ההתאחדות לכדורגל בארץ ישראל" והחלו לראשונה בארץ משחקים רשמיים במסגרת הגביע וארבע שנים לאחר מכן החלו גם משחקי הליגה. הפועל לא זכתה להצלחות רבות בשנים הללו אך הייתה אחת מהקבוצות המובילות בליגה. אף על פי כן, הצליחה הקבוצה להעפיל בשנת 1932 לגמר הגביע, הראשון בתולדותיה, נגד נבחרת המשטרה הבריטית (אותו הפסידה בהפסד טכני לאחר שהגביע נגנב על ידי אחד משחקני הקבוצה בעקבות החלטת שופט מוטלת בספק במצב של 0-1 להפועל) וכן לשלוח 5 שחקנים לנבחרת ארץ ישראל: יוליוס קליין, יונה שטרן, גדליהו פוקס, יהושע ברשדסקי ויעקב ברעייר.


לאחר קום המדינה
לאחר שהסתימה מלחמת העצמאות שבה הפעילות הספורטיבית בישראל בהדרגה לשגרה. בשנת 1950 שבה הליגה לפעילות סדירה ובעונתה הראשונה של הליגה תחת ריבונות מדינת ישראל סיימה הפועל במקום השלישי לאחר שתי הקבוצות התל אביביות. בשנת 1952 חודשו משחקי גביע המדינה. שנות החמישים היו המשך ישיר לתקופה שלפני קום המדינה בה הייתה הפועל קבוצה מובילה אך לא זכתה בתארים.


שנות השישים והשבעים
הפועל חיפה הייתה חלשה בתחילת שנות ה-60; את עונת 1962/63 סיימה הקבוצה במקום הלפני אחרון והייתה אמורה לרדת לליגה השנייה. אולם, בשל חשדות להטיית משחקים, הוחלט על הקפאת הירידות באותה עונה (לטענת רבים הדבר נעשה בשל קשרי ראשי מרכז הפועל בהתאחדות לכדורגל). אך מהעונה הזאת החלה עליה משמעותית ביכולת הקבוצה, בעיקר בשל עליה של מספר שחקנים בולטים ממחלקת הנוער של המועדון לקבוצה הבוגרת. כך החלה התקופה הטובה ביותר בתולדות הקבוצה; ב1963, אותה עונה בה הייתה אמורה לרדת ליגה, זכתה הקבוצה בגביע המדינה לאחר נצחון 0-1 על מכבי חיפה בגמר. בכל העונות שלאחר מכן סיימה הקבוצה בחצי העליון של טבלת הליגה והעפילה שלוש פעמים נוספות לגמר הגביע. השחקנים הבולטים בקבוצה באותם שנים היו: אבא גינדין, יצחק אנגלנדר, יוחנן וולך ורובי יאנג. שחקנים אלו היו מהשחקנים הבולטים בכדורגל הישראלי בשנות ה-60 וה-70 ושיחקו בנבחרת ישראל על בסיס קבוע, רובי יאנג אף שימש כקפטן נבחרת ישראל בשנים הללו.

בשנת 1974 זכתה הפועל חיפה בגביע המדינה שוב. באותן שנים החלו שחקני תור הזהב של המועדון לפרוש ולעזוב את המועדון. בשנת 1977 הדהימו את הכדורגל הישראלי יצחק אנגלנדר ויוחנן וולך שעזבו את המועדון ועברו ליריבה העירונית, מכבי חיפה, בעקבות הניהול הגרוע במועדון. למרות שבשנת 1975 סיימה הקבוצה את הליגה כסגנית האלופה, בתקופה זאת החלה ירידה ברמת הקבוצה שהקדימה את ההדרדרות הגדולה של שנות ה-80.


שנות ה-80: הנפילה
בשנת 1981 ירדה הפועל חיפה בפעם הראשונה לליגה השנייה. עד אז הייתה הפועל חיפה אחת מ-3 קבוצות (יחד עם מכבי תל אביב והפועל תל אביב) שלא ירדו מעולם מהליגה הראשונה. בכך החל העשור הגרוע בתולדות המועדון. המשבר הכלכלי הגדול בהסתדרות הוביל למשבר פיננסי וניהולי במועדון שלקראת סוף העשור היה על סף פשיטת רגל. בהנהלת המועדון נוצר ואקום ניהולי ומנהלי המועדון התחלפו חדשות לבקרים. בסוף שנות ה-80 לקחו 3 שחקני עבר של הקבוצה, יצחק אנגלנדר, אבי קאופמן ואפרים גבאי, את זכויות הניהול של המועדון במסגרת עמותה חיצונית להסתדרות בתקוה להוציא את המועדון ממצב של כמעט פשיטת רגל, אך בהעדר מקורות מימון המשיך המשבר הכלכלי במועדון.


שנות ה-90: עידן שפירא
בשנת 1992 העפילה הפועל חיפה לליגה הראשונה בפעם השניה. את העונה ההיא ליוו שמועות בדבר איש עסקים אלמוני אשר פרש את חסותו על המועדון. עם הזמן התברררו השמועות כנכונות והתבררה זהותו של האלמוני: רובי שפירא, איש עסקים אשר עשה את מירב הונו בעסקי הדיג בניגריה. שפירא הזרים כספים רבים לקופת המועדון שהצילו את המועדון מקריסה. בכספים אלה נרכשו שחקנים מובילים רבים, אך הקבוצה לא הגיעה לכל הישג בולט ואף הייתה בסכנת ירידה. בעקבות שורת הפסדים ארוכה בעונת 1993/94 החליט שפירא להפוך את חסותו על המועדון לבעלות עליו והוא רכש אותו מידי הסתדרות. בשנים הראשונות תחת בעלותו של שפירא הובאו לקבוצה שחקנים ומאמנים מהטובים בארץ, אך הקבוצה לא הצליחה לזכות בתארים ולהגשים את החלום הגדול במועדון: חלום האליפות.


עונת 1998/99: האליפות
בעונת 1997/98 הצליחה הפועל חיפה לסיים במקום השלישי תחת הדרכתו של המאמן אלי גוטמן. בראשית העונה שלאחר מכן סומנה הקבוצה כקבוצת צמרת אך לא כמועמדת לאליפות. אף על פי כן החלה הקבוצה את העונה בסערה ולאחר שורת נצחונות מרשימים מצאה עצמה הקבוצה במקום הראשון בטבלה בפער גדול על כל שאר הקבוצות. הפועל בלטה בצורת המשחק הטקטית והיעילה שלה שאף גרמה ללא מעט גורמים להעביר ביקורת על משחקה של הקבוצה, שכונה "גרמנית". עם הזמן רק הלך וגדל הפער בין הפועל חיפה לשאר הליגה, כשהקבוצה במקום השני מתחלפת אחת לכמה זמן.

ביום שבת ה-8 במאי 1999 התמודדה הפועל חיפה באיצטדיון קרית אליעזר במסגרת המחזור ה-27 של הליגה הלאומית (אז הראשונה) כנגד הקבוצה שערב המחזור דורגה במקום השני, מכבי תל אביב. בסיום המשחק, בו ניצחה הפועל חיפה 2-3 (אורן זיתוני ואורן נסים, צמד), הוכתרה הפועל חיפה כאלופת המדינה בכדורגל לראשונה בתולדותיה.


שנות ה-2000: נפילה נוספת
בקיץ של 1999, קצת לאחר הזכיה באליפות, פורסם כי שפירא החליט להפחית את השקעתו במועדון בצורה משמעותית. תקציב המועדון צומצם, עסקאות רכש שהיו מתוכננות בוטלו והשחקנים המובילים שוחררו. עם הזמן התברר כי מצבו הכלכלי של שפירא הדרדר וכי הוא נתון בחובות ועסקיו על סף פשיטת רגל. נכסי המועדון וביניהם כרטיסי השחקן של כמה מהשחקנים הבולטים בקבוצה שועבדו לחברת דייג הולנדית לה היה חייב שפירא כספים. מצבו הכלכלי של שפירא הלך והתדרדר במהירות עד שביום שישי 14 בדצמבר 2001 התאבד ביריה מרובו האישי בביתו בניגריה. מיד לאחר התאבדותו של שפירא פסק בית המשפט בחיפה כי הפועל חיפה תועבר לאחריות של מפרקים זמניים. בסיום אותה עונה ירדה הקבוצה לליגה השניה. במשך כמעט שלוש שנים נוהל המועדון על ידי 3 מפרקים זמניים מטעם בית המשפט שהצליחו להחזיק את הקבוצה בליגה השנייה ובמקביל לחפש רוכשים פונטציאלים למועדון. בשנת 2004, לאחר שהעפילה הקבוצה חזרה לליגה הראשונה, נרכש המועדון על ידי יואב כץ, איש עסקים ישראלי המתגורר בארצות הברית.


היריבות העירונית עם מכבי חיפה
לשני המועדונים החיפאים העיקרים, הפועל חיפה ומכבי חיפה, יש היסטוריה ארוכה של יריבות עירונית סוערת הכוללת איבה הדדית וסכסוכי אוהדים; יריבות שנמשכה גם בשנים הרעות של הפועל חיפה, בהן שיחקה בליגה השניה. שורשי היריבות נעוצים עמוק בתוך ההיסטוריה של שני המועדונים ובעיקר בזיהוי הפוליטי שלהם. הפועל הוקמה כקבוצת פועלים סוציאליסטית שזוהתה בעיקר עם ההסתדרות ועם שלטון מפא"י, הן הארצי והן המוניציפלי. הפועל זוהתה כקבוצתו של ההמסד שנתמכה על ידי השלטונות. לפיכך, באופן טבעי, הפכה מכבי חיפה לקבוצה המקופחת, שבשל קיפוחה לכאורה על ידי השלטונות נאלצה להאבק על קיומה. על כן, בראשיתה הייתה היריבות העירונית בחיפה בין אלו ש"ידם קרובה לצלחת" לבין המקופחים והמדוכאים. ההבדלים בין המועדונים יצרו גם את ההבדלים בין האוהדים: אוהדי הפועל חיפה באופן מסורתי זוהו עם תנועות השמאל; רוב אוהדי הפועל היו בני המעמד הבינוני - פועלים בתעשיות השונות בחיפה וכן משכילים רבים ובעלי מקוצועות חופשיים רבים. לעומתם, אוהדי מכבי חיפה זוהו ברובם כאנשי המעמד הבינוני-נמוך. בשנים האחרונות התטשטשו ההבדלים בין מחנות האוהדים, בעיקר בשל ההצלחות הרבות של מכבי חיפה, שהגדילו וגיוונו את קהל האוהדים שלה, אם כי עדיין ניתן להבחין בהבדלים בין קהלי האוהדים. בשנים האחרונות קיבלה היריבות בין שני המועדונים גוון יותר ספורטיבי והיא בולטת בעיקר בתקופות שלפני משחקי דרבי.

 

קישור: wiki

דירוג:  (2.8)

הוסף ל Google Bookmarks הוסף ל Del.icio.us הוסף ל digg הוסף ל Yahoo My Web הוסף ל Technorati הוסף ל HOTחדש

wiki

תגובות הגולשים

02. האימפריה עוד תחזורר / נתי האדום (17/06/2008)
01. הפועל חיפה: האימפריה עוד תחזור! / דני לוי (10/10/2007)

הוסף תגובה

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
* שדות חובה


תוכן נוסףהמידע באתר Soccer-And-Spoerts.com נלקח ממקורות שונים ברחבי הרשת. אם ברצונכם לפרסם באתר ו/או מצאתם מידע שגוי ו/או ברצונכם ליידע אותנו בדבר הכותב/הכתבה ו/או הסרת התוכן, אתם מוזמנים לפנות בטופס יצירת קשר.

- www4 - web6